Tajemná lymfa

26.09.2022

Mnoho z nás tento problém zná - stačí delší sed nebo stání, teplé počasí apod. a naše nohy jsou najednou těžké, oteklé, bolavé. Neměli bychom nad tím však jen mávnout rukou, protože náš lymfatický systém toho má na starosti opravdu hodně a zaslouží si naši pozornost a péči.

Lymfa je tekutina, která tvoří obsah mízních cév. Ty začínají slepě ve vazivu téměř u všech orgánů. Postupně se drobné cévy - kapiláry - spojují ve složitou síť lymfatických cév, které se sbírají do dvou velkých kanálů, které ústí v blízkosti srdce do krevního řečiště.

V průběhu jednotlivých lymfatických cév jsou zařazeny lymfatické uzliny. Jejich funkcí je zachycování a pohlcování cizorodých částic a také vznik protilátek.

Lymfa je produktem tkáňového moku. Jejím úkolem je vstřebávání krevních bílkovin, zplodin látkové výměny, buněk, bakterií a pevných částic a jejich transport do krevního oběhu, a dále udržení příslušného tkáňové napětí.

Dojde-li k uzavření lymfatických cest - operací, úrazem, nádorem,..., nastává stagnace lymfy, dochází k rozšíření lymfatických cest a k nedomykavosti jejich chlopní. Bílkoviny a tekutina zůstávají ve tkáních - dochází ke vzniku lymfedému.

INDIKACE

  • otoky mimo srdečních, ledvinových a jaterních onemocnění

  • pooperační a poúrazové stavy - distorze kloubů, stavy po zlomeninách, po ablaci prsu,...

  • žilní a lymfatické otoky

  • sportovní medicína

  • migréna

  • akné

  • celilitida

  • .......

KONTRAINDIKACE

  • nádorové onemocnění, které není v remisi

  • akutní bakteriální nebo virové onemocnění

  • hnisavá rána

  • srdeční, ledvinové nebo jaterní onemocnění

Jak probíhá návštěva ambulance

Prvním krokem je jako vždy anamnéza, abychom vyloučili případné kontraindikace lymfatické drenáže. Poté již přistupujeme k vlastní terapii. Úvodní částí je bazální ošetření krku - provádí se vždy, bez ohledu na následně ošetřovanou oblast. Je nutné k uvolnění hlavních mízních uzlin a mízního kmene. Je velmi vhodné provádět ho i před přístrojovou lymfodrenáží!

Následuje drenáž problematické části těla - zpravidla horní nebo dolní končetiny. Postup je vždy od centrálních oblastí k periferním (tj. dříve ošetřujeme př. stehno, až poté koleno a až následně lýtko). Pokud vás tedy trápí otoky př. v okolí kotníku, vždy se musí ošetřit celá končetina!

Lymfodrenáž by nikdy neměla bolet. Pracuje se s tlakem okolo 30-40 mmHg a rozhodně zde neplatí, že čím více, tím lépe. Jednotlivé hmaty mají své dané pořadí a probíhají v určitém rytmu.

Po lymfatické drenáži by se mělo hodně pít a zvolit po zbytek dne volnější režim - častou reakcí je únava. Účinky můžete pozorovat již po první terapii, nicméně je vhodná souvislejší kúra. Záleží na konkrétním problému, nicméně doporučuje se alespoň 5-10 terapií s frekvencí 1-2x týdně. V případě chronických lymfedémů je efekt lymfodrenáže udržovací, tj. je vhodné absolvovat manuální drenáže pravidelně, v tomto případě jsou možné delší časové odstupy mezi jednotlivými terapiemi.


Mgr. Martina Kotýnková